İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
BİLGİSAYAR PROGRAMLARI
Bu Bölümün İş Güvenliği ile Doğrudan İlgisi Yoktur!
Eğer yanlışlıkla bir Word dosyasını kaydetmeden kapattıysanız; Dosya gezginini açıp Bilgisayarım (bu Bilgisayar) klasöründe arama kısmına ".asd" yazıp aratın. Kaydedilmemiş dosyayı orada bulacaksınız.
Winzip veya Winrar yerine kullanılabilecek, sıkıştırılmış dosyaları açmak veya dosya sıkıştırmak için gerekli ücretsiz program.
Active Partition Manager, hard diskte bölüm oluşturmak, bölümleri birleştirmek, bölümleri yeniden boyutlandırmak için ücretsiz program.
Bazı web sayfalarının açılması için gerekli.
Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 (32 & 64 bit) işletim sistemlerinde çalışabilen Adware temizleme programı. İstem dışı açılan reklamlar, solucan, trojan, adware, malware vb. virüsleri temizler. Ağırlaşan bilgisayarın, geç açılan sayfaların daha hızlı açılmasını sağlar.
Attribute Changer, dosyaların ouşturma, değiştirme ve erişim tarihleri ile gizli, arşiv, salt okunur gibi özniteliklerini değiştirebileceğiniz, kullanımı kolay, basit arayüzlü küçük ve ücretsiz bir programdır.
Program kurulunca, sağ tuş menüsüne "Öznitelikleri Değiştir..." satırını ekliyor.
Ses düzenleme uygulaması. Audacity ücretsiz, açık kaynaklı, platformlar arası ses yazılımıdır. Waw, aiff, ogg, mp3 gibi ses dosyalarını kesme, birleştirme ve birbirlerine dönüştürme işlerini yapar.
Avidemux, avi, mpeg, mp4, asf gibi video dosyaları üzerinde kesme, birleştirme ve format değiştirme yapabilen ücretsiz program.
BSR Screen Recorder, ekran üzerindeki görüntüleri, örneğin msn ile görüntülü chat yaparken webcam görüntüsünü avi formatında kayıt edebilen bir ücretsiz program.
Bilgisayarda kitap okumak için kullanımı kolay bir e-kitap yöneticisidir. Calibre, neredeyse her şeyi yapmanıza izin verecek ve normal e-kitap yazılımının bir adım ötesine geçecek, aynı zamanda tamamen ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Hem sıradan kullanıcılar hem de bilgisayar uzmanları için mükemmeldir.
CCleaner, bilgisayardaki atık dosyaları temizlemeye, kayıtlı şifreleri ve muhtemel zararlı yazılımları silmeye yarayan bir programdır. Dolayısıyla yavaşlayan bilgisayarlarda, bilgisayara hız kazandırmak için mutlaka bu temizlik yapılmalıdır.
Video ve ses dosyaları için codec koleksiyonu. Video veya audio dosyalarının formatını-biçimini (veya kalitesini) değiştirmek istediğinizde eksik dosya, tanımlanmayan dosya biçimi gibi hatalar çıkıyorsa bu codec paketinin yüklenmesi gerekir. Aynı zamanda Media Player Classic programını da içerir.
Darktable açık kaynaklı bir fotoğrafçılık iş akışı uygulaması ve ham geliştiricisidir. Fotoğrafçılar için sanal bir ışık masası ve karanlık oda. Dijital negatiflerinizi bir veritabanında yönetir, yakınlaştırılabilir bir ışık tablası aracılığıyla görüntülemenizi sağlar ve ham görüntüler geliştirmenize ve geliştirmenize olanak tanır
Windows 95 ve windows 98 den sonra windows XP'de bile çalışamayan DOS programlarını zaman zaman çalıştırmak isteriz. Bu programla 32 veya 64 Bit Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemlerinde DOS programlarını çalıştırabilirsiniz. Programı kurun, masaüstünde bir kısayol oluşur. Çalıştıracağınız programı fare ile tutup bu simgenin üzerine bırakın.
Bilgisayarınızı online olarak virüslere karşı taratmak isterseniz, Eset Online Scaner'a tıklayın. "YES, I accept the Terms of Use" önündeki kutuyu işaretleyin ve START'a tıklayın. Sayfanın üstünde sarı zemin üzerinde OnlineScanner.cab eklentisini yüklemek isteyip istemediğinizi sorar. Programı çalıştırabilmek için yüklemeyi kabul etmelisiniz.
Dijital Boyama Yazılımı. FireAlpaca, hem Mac hem de Windows ile uyumlu ücretsiz Dijital Boyama Yazılımıdır.
Ücretsiz FTP çözümü olan FileZilla® İstemcisi yalnızca FTP'yi değil, TLS üzerinden FTP'yi (FTPS) ve SFTP'yi de destekler. GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında ücretsiz olarak dağıtılan açık kaynaklı yazılımdır.
Toplu dosya düzenleme programı. Bu program ile tek bir tıklamayla birden fazla dosyayı toplu olarak yeniden adlandırabilirsiniz! Programın bulunduğu sitede (RL Vision) birkaç yardımcı program daha bulunmaktadır.
Format Factory, çok fonksiyonlu çoklu medya dönüştürücüdür. Mp4, 3gp, mpg, avi, wmv, flv, swf gibi video dosyalarını, mp3, wma, amr, ogg, aac, wav gibi ses dosyalarını ve jpg, bmp, png, tif, ico, gif, tga gibi resim dosyalarını birbirlerine dönüştürebilen ücretsiz bir programdır.
HiBit Uninstaller, basit ve kullanıcı dostu arayüzünü kullanarak programları hızlı ve eksiksiz bir şekilde kaldırmanıza olanak tanıyan Windows yazılımını kaldırmak için mükemmel bir çözümdür. İnatçı yazılımı kaldırmaya zorlama, Windows Mağazası uygulamalarını kaldırma, Sistem Optimizasyon Araçları, Kullanımı kolay kullanıcı arayüzü ve Ücretsiz.
İnternette gizli gezinmek ve herhangi bir şekilde yasaklı sitelere erişmeyi sağlayan program. Basic versiyonu ile günlük 500MB download olanağı sunuyor. .
Bilgisayarın olmazsa olmazlarından. Eğer sistemde 64 bit yüklü sürüm varsa, Java sürümünün hem x64 hem de x32 sürümleri yüklenmelidir. Bunun için önce Internet Explorer (ön tanımlı yani 32 bit olan) açılıp linke tıklanmalı ve x86 yani 32 bit java yüklenmeli, ardından Internet Explorer (64 bit) açılmalı ve sol baştaki java linkine tıklanarak 64 bit java yüklenmelidir.
Bilgisayarda Android uygulamalarını ve oyunlarını çalıştırmak için tasarlanmış emulatör. Büyük ekran ve sınırsız pil ile tüm Android uygulamalarınızı veya oyunlarınızı dizüstü veya PC'nizde oynayabilirsiniz.
Ücretsiz HTML düzenleyici. Eklenti desteği de var.
Microsoft Office 2019 x86(32Bit) Türkçe. Bu uygulamayı indirip çalıştırınca Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, OneDrive, Skype tek tıklamayla online olarak kurulur.
Microsoft Office 2019 x64(64Bit) Türkçe. Bu uygulamayı indirip çalıştırınca Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, OneDrive, Skype tek tıklamayla online olarak kurulur.
Microsoft Office 2021
Paint.NET ücretsiz resim ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Sınırsız katmanları, özel efektler, faydalı ve güçlü araçlar çok çeşitli desteği ile sezgisel ve yenilikçi bir kullanıcı arayüzü sunuyor.
Birkaç sayfadan oluşan PDF dosyalarını sayfalara bölmek, kesmek veya farklı PDF dosyalarını birleştirerek tek dosya haline getirmeye yarayan ücretsiz bir programdır.
VLC alternatifi. Video ve ses dosyaları ile IPTV linklerini çalıştırır.
Ekran yakalama, dosya paylaşımı ve üretkenlik aracı. ShareX ekran görüntüsü alma ve bununla bağlantılı işlemler konusunda önde gelen ücretsiz yazılımdır.
Video düzenleme uygulaması. Shotcut ücretsiz, açık kaynaklı, platformlar arası bir video editörüdür.
Rufus, ISO haldeki windows dosyalarını açış diski haline getieremek üzere USB flash disklere veya hafıza kartlarına yazdırmak için kullanılan küçücük programdır. USB sürücüleri önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan, özellikle; Önyüklemeli ISO'lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmak için kullanılır.
TeamViewer ile internet üzerinden birkaç saniye içerisinde herhangi bir bilgisayara veya sunucuya bağlanabilir ve bu bilgisayarı sanki karşısında oturuyormuş gibi uzaktan kontrol edebilirsiniz.
Sanal sürücü programı. ISO, BIN, IMG, NRG, ... uzantılı dosyaları, CD veya DVD sürücü varmış gibi ayrı sürücüde açar. İstenen dosyaları ISO dosyasına dönüştürür.
Sisteme takılan tüm taşınabilir cihazları (USB bellek, iPod, hafıza kartları, flash bellekler) denetleyerek bilgisayarı bu cihazlardan gelebilecek zararlı yazılımlardan korur. USB Disk Security (USB Guard) virüs, solucan, trojan, spyware, riskware, rootkit gibi tehlikelere karşı bilgisayarınızı korur.
VLC, özgür ve açık kaynak kodlu, platformlararası, bir ortam oynatıcı ve çatısıdır. Çeşitli DVD, CD, VCD ortamları ile hemen hemen tüm ortam dosyalarını ve akış iletişim kurallarını oynatabilir. Sistem kaynaklarını az harcar, bilgisayarı kasmaz.

Windows 10'u Microsoft'un kendi sitesinden indirin.

Windows 11'i Microsoft'un kendi sitesinden indirin.
Önceki adı Xtream Codes IPTV Player olan ve geliştirilen Windows IPTV Player, tüm IPTV Sağlayıcıları için kullanılabilir. VLC alternatifidir. Artık birden fazla satın aldığınız IPTV hesaplarınızı ekleyebilir ve giriş yapabilirsiniz!
Internet Download Manager (IDM) alternatifi. Ücretsiz bir dosya indirme programı. Youtube, Vimeo gibi video barındırma siteleri ile Facebook gibi paylaşım sitelerindeki medya linklerini otomatik olarak ayırabiliyor.

Eklenmesini istediğiniz veya linki çalışmayan siteleri lütfen mail@bilgit.com adresine bildiriniz.

  Siteiçi Arama  

e-Mail Twitter Linkedin
CopyRight © Ali AYBİRDİ 1999-2023 Bugün Ziyaretçi Sayısı: Yandex.Metrica

bilgit.com

İş Sağlığı ve Güvenliği

Ali Aybirdi